BARWY LATA-ŻÓŁTY

Temat tygodnia: ,,BARWY LATA”- propozycje ćwiczeń i zabaw edukacyjnych dla  dzieci z grupy Krasnale.

OPOWIADANIE Elżbieta Kuzior ,,KOLORKI”

Drogie dziecko to już pewnie dawno wiesz, trzy kolory są na świecie, co ze sobą się mieszają i kolory inne dają. Te kolory robią figle, psocą i nie myślą o mydle, cały świat sobą wypełniają i udaną zabawę przy tym mają. Każdy z nich w pełnej krasie, każdy na swym fachu dobrze zna się. To niebieski i czerwony oraz żółty – ot szalony.Niebieski zawsze rozlewa, nigdy nie bierze do ręki porządnego pędzla. Wszystko leje prosto z wiadra, jego kolor jest już wszędzie. To on rozlał oceany, zrobił dziury i wlał wody między państwa i polany. Tam jezioro, a tu rzeka. A to wina, że mu wiadro przecieka. Ach Niebieski taki rozchlapany,

Żółty słońce koloruje bo deszczowe krople ciągle je wypłukuje, żółty przy tym jest niedbały, robi kreski, plamy, błędy i tak wyszedł mu księżyc obłędny, też nachlapał trochę gwiazd, co za artysta w pełnej krasie. Zna się na sztuce, oj zna się. A że żółty szybko schnie z niego złoty piasek prószy się. A tym złotem zasypuje brzegi morza i polany. Jest go pełno w Indiach i w Afryce, w Europie i w Ameryce.

Jest również kolor czerwony, wiecznie chodzi zaczerwieniony, nieco zdenerwowany, ale nie jest taki zły tylko troszkę jest wstydliwy, dlatego też maluje z mozołem, bardzo powoli ale starannie ze szczegółami kropeczki stawia. Stara się bardzo i ciężko pracuje. Każdego lata i każdej wiosny, każdemu lasu coś obiecuje. To maliny namaluje, tu poziomki pokoloruje, tam truskawek kilka kapnie. Jarzębinie i porzeczce również chlapnie po kropeczce.

Lecz gdy żółty razem z niebieskim zaczną robić wspólnie kreski, to powstanie piękna zieleń, która zdobi lasy, parki oraz polne zakamarki. Zielone są liście w koronach drzew, zielony jest każdy krzew. Zielone są warzywa: szpinak,kapusta szczypiorek, kapusta, groszek, papryka, ogórek. Zielone są również owoce: kiwi, agrest, awokado, jabłko, gruszka, winogrono.

A gdy żółty z czerwonym na spacer wychodzi, wnet pomarańczowy kolor się rodzi. Jest to kolor troszkę skomplikowany, pomarańczowego na świecie aż tyle nie mamy. Jest marchewka pomarańczowa, jest pomarańcza bardzo zdrowa. Są ubrania i dywany, w tym kolorze są firany. Są również polne kwiaty. A co jeszcze spytaj mamy oraz taty.

Czasami się zdarzy, że niebieski czerwonym się sparzy , wtedy staje się cały fioletowy, od stóp do głowy. We fiolecie najlepiej jest śliwkom w lecie. Fioletowe są kwiatuszki, winogrona i jagody. Fioletowe są rowery, jak i duże samochody.

To ja teraz już wszystko wiem, barwną kolację dzisiaj zjem. Będzie coś żółtego, zielonego i czerwonego. Więcej już nic nie powiem, porozmyślaj i po zgaduj sam sobie!

,,Słońce i deszcz”- zabawa ruchowa orientacyjno- porządkowa. Dzieci maszerują po sali, pokoju itp.. Na hasło: Słońce prostują się i wystawiają twarze do słońca, unoszą ręce, na hasło: Deszcz kucają, zasłaniają głowy rękoma. Rodzic rozdaje dzieciom kolorowe koła, dzieci kładą koła w miejscu, w którym padają promienie słoneczne. Koła powinny leżeć w takim miejscu, aby nie przeszkadzały w użytkowaniu sali, np. na parapecie, regale, przypięte do tablicy itp. Prowadzący zadaje pytania:
-Po czym takie miejsce można rozpoznać?
-Jak ono wygląda?
Dzieci odpowiadają.

ZNAMY KOLORY-PIOSENKA DLA DZIECI

Ciekawski kot i puszki z kolorowymi farbami – ciekawe co się tutaj wydarzy ???

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=owzja2wW8Nk”]