ul. Mazowiecka 7 | kontakt@pm10.ostroleka.edu.pl | 29 764 48 53

NA WSI – KONIE 🐎🐴🐎🐴🐎

1. KONIE – obejrzyj prezentację.
Gdy słyszysz energiczną muzykę, a na ekranie widać dorosłe osobniki – klacze i ogiery, uderzaj dłońmi o uda do rytmu, imitując galopujące zwierzęta. Gdy słyszysz spokojną, delikatną muzykę, a na zdjęciach widać źrebięta, czyli młode konie, kląskaj językiem.
Link do prezentacji: https://blizejprzedszkola.pl/szkolenia/filmy?kategoria=2#film-9

2. „POGŁASKAJ KONIKA” – zabawa terapeutyczna
Do zabawy zaproś kogoś dorosłego lub rodzeństwo – jedno z Was jest „konikiem”, drugie „opiekunem”. „Konik” siada tyłem do „opiekuna”. „Opiekun” wykonuje na „grzbiecie konika” delikatny masażyk do słów opowiadania.
POGŁASKAJ KONIKA
(Katarzyna Wójcik-Bożętka)
W boksie w stajni „Strzała” stała klacz Andromeda. Jej szyja błyszczała w słońcu (powłóczyste ruchy z góry pleców na dół). Do boksu weszła opiekunka Ola, przetarła wiechciem słomy cały grzbiet konika (ruchy gładzenia całymi dłońmi po plecach), wyjęła zgrzebło i czesała nim po bokach klaczy (ruch gładzenia po boczkach pleców, raz po prawej, raz po lewej stronie). Ostukała zgrzebło o twarde podłoże, aby usunąć nagromadzone w nim zanieczyszczenia (delikatne stukanie zgiętą piąstką w dół pleców). Wyczesała grzebieniem grzywę i ogon Andromedy (ruchy gładzenia po głowie). Wyskrobała kopystką brud z końskich kopytek (delikatne skubanie kciukiem i palcem wskazującym na ramionach). A na koniec przytuliła się do swojej ukochanej klaczy (przytulenie z objęciem pleców partnera w zabawie).

3. KONIK – praca plastyczna
Materiały i narzędzia: duży papierowy talerzyk; pisak; farby plakatowe lub akrylowe; sznurek lub włóczka; ruchome oczka lub papier kolorowy; kawałki filcu (lub innego materiału); nożyczki; dziurkacz; zszywacz

Wykonanie:
1. Narysujcie pisakiem elementy do wycięcia (poniżej wzór).
2. Wytnijcie poszczególne części konia i z pomocą dorosłego zszyjcie go zszywaczem według schematu.

3. Wytnijcie dziurki wzdłuż końskiego karku i w miejscu ogona, a następnie pomalujcie konia farbami. Z resztek talerzyka wytnijcie ucho i również pomalujcie je farbami.
4. Gdy sylweta wyschnie, przewleczcie pocięte sznurki przez dziurki i zawiążcie na supełki.
5. Z kawałka filcu lub innego materiału przyklejajcie siodło. Doklejajcie ucho i oczko. Koniecznie nazwijcie swojego konika 😊.

 

4. RUCH TO ZDROWIE – pamiętajcie o codziennej aktywności fizycznej najlepiej na świeżym powietrzu! Tutaj kilka inspiracji na zabawy i ćwiczenia gimnastyczne: https://www.youtube.com/watch?v=9lZviQRE6dQ&list=PLHAKYSUVjpEDUhVP64bO35P8EW pU-hEHR&index=5

 

#OsobnoAjednakRazem #BliżejWas #BliżejPrzedszkola

MIŁEJ ZABAWY 🌞🎶