ul. Mazowiecka 7 | kontakt@pm10.ostroleka.edu.pl | 29 764 48 53

ŚWIĘTA SĄ JUŻ NAPRAWDĘ BLISKO! CZAS NA KUCHENNE PRZYGOTOWANIA! 🥚🐣🐥

1. Zabawa rytmiczna “Taniec”
https://youtu.be/SnA9-XotlAw
Pobawcie się razem naśladując taniec pokazany na nagraniu.

2. „Zapraszam do kuchni” – zabawa w przewodnika po domowej kuchni. Dziecko prezentuje rodzicowi kuchnię, opowiada o wyposażeniu, o tym co można w niej zrobić. Dzieci młodsze – rozmowa kierowana.
Zaproście rodziców do kuchni. Przedstawcie rodzicom kuchnie tak, jakby nie widzieli jej nigdy wcześniej. Oprowadźcie ich po kuchni jak przewodnicy wycieczki 😉 Opowiedzcie co można znaleźć w Waszej kuchni i co można przygotować. Opowiedźcie o najlepszej potrawie, która powstaje w tym miejscu.

3. „Jestem bezpieczna/y w kuchni” – rozmowa z dzieckiem o tym, jak należy bezpiecznie zachowywać się w kuchni. Określanie co dziecko może robić samodzielnie, a co wyłącznie pod opieką rodziców. Wskazywanie urządzeń elektrycznych w kuchni
W kuchni znajduje się wiele urządzeń, których dzieci nie mogą obsługiwać same. Znajdźcie te przedmioty/urządzenia. Tatuś/mamusia przypomni Wam o tym jak bezpiecznie należy zachowywać się w kuchni.

4. Zabawa badawcza.
Przeprowadźcie kuchenne eksperymenty. Czy kakao w proszku zmieszane z mąką, solą lub cukrem zmieni ich barwę? Co się stanie, gdy doda się trochę wody?

5. „Wielkanocne potrawy”- rozmowa z dziećmi na temat potraw i wypieków, które zagoszczą na rodzinnym stole.
Ustalenie w jaki sposób dziecko może uczestniczyć w kuchennych przygotowaniach. Dla chętnych: gotowanie/pieczenie z mamusią lub tatusiem
W święta na Waszych stołach pojawi się wiele wielkanocnych przysmaków. Porozmawiajcie o tym, a może będziecie gotować razem? Myślę, że to wspaniały pomysł!

6. „Kuchenna muzyka” – zabawy rozwijające zmysł słuchu.
Zamknijcie oczy. Mamusia/tatuś “zagra” na szklance, łyżeczkę, talerzyku, garnku… Odgadnijcie proszę te kuchenne odgłosy.

7. „Układamy rytmy” – układanie rytmów z przyborów kuchennych np. talerz- łyżka-łyżka-kubek. Stopień trudności rytmu dostosowany do wieku i percepcji dziecka.
Mamusia/tatuś ułoży rytm z przyborów kuchennych np. talerz- łyżka-łyżka-kubek. Spróbujcie go ułożyć sami. Możecie też ułożyć rytm dla rodzica – ciekawe czy poradza sobie z tym zadaniem 😉

8. Masażyk:”Placek babci”
Źródło: https://loogomowa.pl/dzieciece-masazyki/
Babcia placek ugniatała, (naciskamy plecy dziecka płasko ułożonymi dłońmi)
wyciskała, wałkowała (ściskamy dziecko za boki, przesuwamy płasko obie dłonie jednocześnie) raz na prawo, raz na lewo (przesuwamy dłonie w odpowiednich kierunkach)
Potem trochę w przód i w tył, żeby placek równy był.
Cicho… cicho… placek rośnie (nakrywamy dziecko rękoma lub całym ciałem) w ciepłym piecu u babuni.
A gdy będzie upieczony(głaszczemy dziecko po plecach)
każdy brzuch zadowolony

Jestem pewna, że lubicie masażyki! Mamusia/tatuś wykona je zaraz na Twoich pleckach. A może zrobicie później zamianę i wykonacie im masażyk? Na pewno się ucieszą 😉

MIŁEJ ZABAWY 🥚🐣🐥