BARWY LATA – ŻÓŁTY

Witam serdecznie. W tym tygodniu krąg tematyczny Barwy lata.

Słuchanie opowiadania A.Galicy „Bajka o żółtej kredce”.

BAJKA O ŻÓŁTEJ KREDCE
Pewnego dnia Tomek wyjął z szuflady blok do rysowania i pudełko z kredkami. Wysypał kredki na stolik i zabrał się do rysowania. Nie zauważył nawet, że w pudełku została żółta kredka, której zrobiło się smutno.
– Nie jestem potrzebna – myślała.
– Tomek zostawił mnie w pudełku, może nie podoba mu się mój żółty kolor?
A tymczasem Tomek narysował zieloną kredką trawę i zielone drzewko. Po chwili czarna kredką narysował dach z kominem, z którego leciał dym. Czerwoną kredką pomalował ściany, a granatową zrobił wielkie drzwi do domu.
– Ach jak pięknie Tomek rysuje – westchnęła żółta kredka i przyglądała się, co jeszcze będzie na rysunku.
Tomek wziął kredkę niebieską i pomalował nią niebieskie niebo z niebieskimi obłoczkami. Później brązową kredką dorysował obok domu budę, płot i brązowego, wesołego pieska.
– Wszystkie kredki coś narysowały – popłakiwała żółta kredka – tylko ja nie jestem do niczego potrzebna. I właśnie wtedy Tomek wyciągnął ją z pudełka.
– O, tu jesteś, myślałem, że zginęłaś – powiedział – i nie mógłbym dokończyć rysunku.
Tomek narysował żółtą kredką wielkie słońce z żółtymi promykami i żółte firanki w oknach i żółte słoneczniki za płotem i jeszcze małą, żółtą kaczuszkę, która bawiła się na rysunku z pieskiem.

Ach, jaka dumna była z siebie żółta kredka, że potrafi tyle narysować.

„Słonko i jego zwyczaje” – wysłuchanie wiersza Cz. Janczarskiego „Piękne zwyczaje”: Rozmowa tematyczna, nauka fragmentu wiersza metodą powtarzania – zapoznanie i wdrażanie dzieci do stosowania zwrotów grzecznościowych:

Co mówi słonko na powitanie i na pożegnanie?
Co mówi chmurka, zasłaniając słonko?
Co szumią roślinki, gdy pokropi je ciepły deszczyk?

Cz. Janczarski: „Piękne zwyczaje”

Słonko ma bardzo piękne zwyczaje:
Mówi dzień dobry, gdy rano wstaje.
A drzewa, lśniące rosą nad ranem,
Szumią dzień dobry, słonko kochane.
Gdy słonko chmurka zasłoni siwa,
Mówi przepraszam, potem odpływa.
Gdy ciepłym deszczem sypie dokoła
dziękuję – szumią trawy i zioła.
Słonko dzień cały po niebie chodzi.
Dobranoc mówi, kiedy zachodzi.
Mrok szary wkoło, trawy i drzewa
dobranoc szumią z prawa i z lewa.

Ćwiczenie w rozpoznawaniu koloru żółtego:

Oglądanie ilustracji przedstawiających przedmioty w kolorze żółtym, nazywanie przedmiotów, utrwalanie rozpoznawania koloru żółtego. Rodzic pokazuje dzieciom obrazki. Większość stanowią rysunki w żółtym kolorze lub zawierające żółte elementy. Prosi dzieci o wybranie obrazków, na których widać kolor żółty i nazwanie przedstawionego żółtego obiektu (kaczka, słoneczko, cytryna, banan, ser).

Learn The Color Yellow