CZYSTO WOKÓŁ NAS

Zestaw ćwiczeń ruchowych –– nabywanie sprawności ruchowej i zwinności. „Rakieta”, „Planety ”, „Orbity”, „Deszcz meteorytów”, „Powrót na ziemię”.

Zestaw ćwiczeń ruchowych

1. „Rakieta” – dzieci klaszczą wolno w ręce i tupią, jednocześnie pochylając się raz w lewą, raz w prawą stronę. Potem coraz bardziej przyspieszają tempo klaskania i tupania. Obracają się. Szybko uderzają dłońmi w kolana. Prawą dłonią zataczają kółka przed nosem i jednocześnie „bzyczą”. Podskakują, wyciągają ręce do góry z okrzykiem: Hura!!! (rakieta wystartowała). Zabawę można powtórzyć.
  2. „Planety” – dziecko (jako mieszkaniec różnych planet) rytmicznie poruszają się do dowolnej melodii. Podczas przerwy w muzyce dziecko podchodzi do rodzica i wymyśla przyjazny gest powitalny.
  3. „Orbity” – tor przeszkód z elementami gimnastycznymi. Dzieci startują z wyznaczonej linii w pozycji raczka, dochodzą do określonego punktu, wykonują tam dwa przysiady, następnie zmierzają na czworakach do mety.
  4. „Powrót na ziemię” – dzieci kładą się na plecach i turlają.
  5. „Deszcz meteorytów”- dzieci gniotą stare kartki papieru, użyte kolorowanki, ulotki, układają je w jednym miejscu i po kolei podrzucają raz prawą ręką, raz lewą ręką, obiema rękami na raz aż do wyczerpania „meteorytów”. Zbieramy kartki, zabawę powtarzamy.

Miłej zabawy!!!

„ Robimy porządki ” – zapoznanie z treścią wiersza. Rozwijanie umiejętności uważnego słuchania. Rozumienie znaczenia ochrony przyrody, dbania o środowisko.

Robimy porządki

Wszystkie dzieci, nawet duże
Posprzątają dziś podwórze
A dorośli pomagają
Śmieci w workach wyrzucają.
Pierwszy worek jest zielony
Cały szkiełkiem wypełniony
W żółtym worku jest bez liku
Niepotrzebnych już plastików.
A niebieski worek- wiecie
papierowe zbiera śmieci.

My przyrodę szanujemy
Śmieci więc segregujemy
Z ekologią za pan brat
Mama, tata, siostra, brat.
Siostra, mama, tata, brat.