Zwierzątka z podwórka

Drodzy Rodzice,

• Przeczytajcie dzieciom wierszyk Małgorzaty Strzałkowskiej „Zabawa w rymy” i poproście dzieci, by naśladowały głosy zwierząt z wiejskiego podwórka, gdy przerwiecie recytację.

Zabawa w rymy
Małgorzata Strzałkowska

Raz wybuchła na podwórku awantura,
bo zginęły pewnej kurze cztery pióra!
Kura gdacze (dziecko: „ko ko ko”)
kaczka kwacze (kwa kwa kwa)
krowa ryczy (mu mu mu)
świnia kwiczy (i i i)
owca (be be be)
Koza meczy (me me me)
a na płocie przy chlewiku
kogut pieje: (kukuryku)!
Gdy już każdy wrzasków miał powyżej uszu,
ze stodoły wyszło pisklę w pióropuszu.
Odnalazła kura pióra i umilkła awantura,
a pisklęciu się dostała niezła bura.

Proszę wyjaśnić dzieciom, że awantura to inaczej kłótnia. Po przeczytaniu wierszyka zadajcie dzieciom pytania: Co zgubiła kura? Jakie zwierzę wyszło ze stodoły? Kiedy skończyła się awantura?

• Zaproponujcie dzieciom zabawę ruchową „Zwierzątka z wiejskiego podwórka”. Na hasło: Biegną pieski dzieci-pieski biegają na czworakach. Na hasło: Biegną kotki dzieci-kotki biegną na czworakach, robią koci grzbiet. Na hasło: Biegną koniki dzieci-koniki galopują, szybko biegają na czworakach i wierzgają. Na hasło: Biegną kury i koguty dzieci-kurki i dzieci-koguty chodzą na ugiętych nogach, poruszają rękami jak skrzydłami.

Na zakończenie piosenka: