Przykładowe zabawy i gry :
1. Pływanie na plecach ( czas trwania zabawy – ok. 2 min )
Uczestnicy zabawy lezą na plecach z wyprostowanymi i złączonymi nogami i rękoma wzdłuż tułowia . Na hasło prowadzącego – PŁYNIEMY NA PLECACH – dzieci podnoszą równocześnie obie wyprostowane ręce do pionu i opuszczają je na podłogę przy głowie , a następnie przesuwają po podłodze w kierunku tułowia , imitując pływanie żabka na plecach . Po 15 – 20 s prowadzący podaje hasło – ODPOCZYWAMY . Dzieci nie wykonując żadnych ruchów odpoczywają 5 – 10 s , głęboko oddychając . Najczęściej popełniane błędy wśród dzieci to : asymetryczna praca rąk , brak położenia rąk na podłodze przy głowie i przesuwanie rąk w stronę bioder nad podłogą .
2. Nurkująca kaczka ( każdy wykonuje 10 powtórzeń – „nurkowań” )
Dzieci znajdują się w klęku podpartym . Na sygnał prowadzącego ruchami głowy i tułowiem naśladują nurkującą i wynurzającą się kaczkę : uginają ręce w łokciach , zbliżają głowę do podłogi , wysuwają głowę daleko do przodu , prostują ręce , zadzierając wysoko głowę i wracają do klęku podpartego . Błędami w tej zabawie są : brak lub małe ugięcie rąk w łokciach , pochylenie głowy do przodu .
3. Kwiatek rośnie ( ok. 2 min )
Uczestnicy zabawy siedzą w siadzie skrzyżnym , tułów pochylony do przodu , dłonie na podłodze . Na hasło prowadzącego – KWIATEK ROŚNIE – dzieci powoli prostują tułów . Na hasło – KWIATEK WYCIAGA SIĘ DO SŁOŃCA – wyciągają ręce w górę, jak najwyżej . Na hasło – KWIATEK WIĘDNIE – dzieci powoli wracają do pozycji wyjściowej . Błędy : pochylenie tułowia w bok w czasie elongacji .
4. Wielbłądy ( ok. 2 min )
Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym w pozycji skorygowanej . Na sygnał prowadzącego – WIELBŁĄDY SPACERUJĄ – dzieci przyjmują pozycję na czworakach . Z wyprostowanymi nogami i wysoko uniesionymi biodrami chodzą po sali udając wielbłądy . Na hasło – WIELBŁĄDY ODPOCZYWAJĄ – dzieci przyjmują pozycję wyjściową . Przez cały czas trwania spaceru „wielbłądów” nogi powinny być wyprostowane , biodra uniesione wysoko , a głowa uniesiona – „wielbłąd” patrzy przed siebie . Błędy : chód asymetryczny, ugięcia nóg , opuszczenie głowy .
5. Ryba na piasku ( ok. 1 min )
Dzieci lezą na podłodze na brzuchu z rękoma wzdłuż tułowia i wyprostowanymi , złączonymi nogami . Palce stóp obciągnięte . Na hasło prowadzącego – RYBA NA PIASKU – dzieci unoszą proste nogi nisko nad podłogę i opuszczają je na podłogę ; rytmiczne ruchy nóg naśladują trzepoczącą ogonem rybę . Na hasło – RYBA W WODZIE – dzieci wracają do pozycji wyjściowej i odpoczywają . Błędy : wysokie unoszenie nóg , odrywanie klatki piersiowej od podłogi , przenoszenie nóg w bok .
6. Toczenie piłki stopami ( ok. 1,5 min )
Uczestnicy zabawy siedzą na podłodze twarzą do prowadzącego . Nogi są ugięte w kolanach , w rozkroku i uniesione nad podłogą . Ręce podparte z tyłu . Przed każdym lezy piłka do siatkówki . Na sygnał prowadzącego wszystkie dzieci odpychają piłkę stopami i toczą ją w stronę stopy raz prawej , raz lewej . Piłki nie wolno dotykać rękoma . Jeżeli piłka ucieknie należy ją ponownie ułożyć między nogi .
[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=dhIQOHm61dI”]
,,Kalendarz pogody” – rozpoznawanie i podawanie nazw zjawisk atmosferycznych, rozróżnianie emocji przyjemnych i nieprzyjemnych z nimi związanych, określanie pogody zaobserwowanej za oknem.
Nie ma wiatru, słońce praży
i o chłodzie każdy marzy… (UPAŁ)
2. Jasne i gorące,
świeci w dzień na niebie.
Ogrzeje zwierzęta,
i Ziemię, i ciebie…. (SŁOŃCE)
3. Jak nazywasz białe piórka,
Które zimą sypie chmurka? (ŚNIEG)
4. Jak się nazywa mgła zamarznięta,
Co świat w biel stroi, niczym od święta? (SZRON)
5.W czasie burzy spadł,
Wielkości grochu, lodowy… (GRAD)
6. Zimą mroźnym chłodem dmucha,
Tańczy, hula w zawieruchach.
Jesienią liście z drzew poobrywa,
Śmiecie wymiecie… Jak się nazywa? (WIATR)