JAKA DZIŚ POGODA?

Przykładowe  zabawy  i  gry :
 1.  Pływanie  na  plecach ( czas  trwania  zabawy – ok. 2 min )
Uczestnicy  zabawy  lezą  na  plecach  z  wyprostowanymi  i  złączonymi  nogami  i  rękoma  wzdłuż  tułowia . Na  hasło  prowadzącego – PŁYNIEMY  NA  PLECACH – dzieci  podnoszą  równocześnie  obie  wyprostowane  ręce  do  pionu  i  opuszczają  je  na  podłogę  przy  głowie , a  następnie  przesuwają  po  podłodze  w  kierunku  tułowia , imitując  pływanie  żabka  na  plecach . Po  15 – 20 s  prowadzący  podaje  hasło – ODPOCZYWAMY . Dzieci  nie  wykonując  żadnych  ruchów  odpoczywają  5 – 10 s , głęboko  oddychając . Najczęściej  popełniane  błędy  wśród  dzieci  to : asymetryczna  praca  rąk , brak  położenia  rąk  na  podłodze  przy  głowie  i  przesuwanie  rąk  w  stronę  bioder  nad  podłogą .
2. Nurkująca  kaczka  ( każdy  wykonuje  10  powtórzeń – „nurkowań” )
Dzieci  znajdują  się  w  klęku  podpartym . Na  sygnał  prowadzącego  ruchami  głowy  i  tułowiem  naśladują  nurkującą  i  wynurzającą  się  kaczkę : uginają  ręce  w  łokciach , zbliżają  głowę  do  podłogi , wysuwają  głowę  daleko  do  przodu , prostują  ręce , zadzierając  wysoko  głowę  i  wracają  do  klęku  podpartego . Błędami  w  tej  zabawie  są : brak  lub  małe  ugięcie  rąk  w  łokciach , pochylenie  głowy  do  przodu .
3.  Kwiatek  rośnie  ( ok. 2  min )
Uczestnicy  zabawy  siedzą  w  siadzie  skrzyżnym , tułów  pochylony  do  przodu , dłonie  na  podłodze . Na  hasło  prowadzącego – KWIATEK  ROŚNIE – dzieci  powoli  prostują  tułów . Na  hasło – KWIATEK  WYCIAGA  SIĘ  DO  SŁOŃCA – wyciągają  ręce  w  górę, jak  najwyżej . Na  hasło – KWIATEK  WIĘDNIE – dzieci  powoli  wracają  do  pozycji  wyjściowej . Błędy : pochylenie  tułowia  w  bok  w  czasie  elongacji .
4.  Wielbłądy   ( ok. 2 min )
Dzieci  siedzą  w  siadzie  skrzyżnym  w  pozycji  skorygowanej . Na  sygnał  prowadzącego – WIELBŁĄDY  SPACERUJĄ – dzieci  przyjmują  pozycję  na  czworakach . Z  wyprostowanymi  nogami  i  wysoko  uniesionymi  biodrami  chodzą  po  sali  udając  wielbłądy . Na  hasło  – WIELBŁĄDY  ODPOCZYWAJĄ – dzieci  przyjmują  pozycję  wyjściową . Przez  cały  czas  trwania  spaceru  „wielbłądów” nogi  powinny  być  wyprostowane ,  biodra  uniesione  wysoko , a  głowa  uniesiona – „wielbłąd” patrzy  przed  siebie . Błędy : chód asymetryczny, ugięcia  nóg , opuszczenie  głowy .
5.   Ryba  na  piasku  ( ok. 1 min )
Dzieci  lezą  na  podłodze  na  brzuchu  z  rękoma  wzdłuż  tułowia  i  wyprostowanymi , złączonymi  nogami . Palce  stóp  obciągnięte . Na  hasło  prowadzącego – RYBA  NA  PIASKU – dzieci  unoszą  proste  nogi  nisko  nad  podłogę  i  opuszczają  je  na  podłogę ; rytmiczne  ruchy  nóg  naśladują  trzepoczącą  ogonem  rybę . Na  hasło  – RYBA  W  WODZIE – dzieci  wracają  do  pozycji  wyjściowej  i  odpoczywają . Błędy : wysokie  unoszenie  nóg , odrywanie  klatki  piersiowej  od  podłogi , przenoszenie nóg  w  bok .
6.  Toczenie  piłki  stopami  ( ok. 1,5 min )
Uczestnicy  zabawy  siedzą  na  podłodze  twarzą  do  prowadzącego . Nogi  są  ugięte  w  kolanach , w  rozkroku  i  uniesione  nad  podłogą . Ręce  podparte  z  tyłu . Przed  każdym  lezy  piłka  do  siatkówki . Na  sygnał  prowadzącego  wszystkie  dzieci  odpychają  piłkę  stopami  i  toczą  ją  w  stronę  stopy  raz  prawej , raz  lewej . Piłki  nie  wolno  dotykać  rękoma . Jeżeli  piłka  ucieknie  należy  ją  ponownie  ułożyć  między  nogi .

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=dhIQOHm61dI”]

,,Kalendarz pogody” – rozpoznawanie i podawanie nazw zjawisk atmosferycznych, rozróżnianie emocji przyjemnych i nieprzyjemnych z nimi związanych, określanie pogody zaobserwowanej za oknem.

Nie ma wiatru, słońce praży

i o chłodzie każdy marzy… (UPAŁ)

2. Jasne i gorące,

świeci w dzień na niebie.

Ogrzeje zwierzęta,

i Ziemię, i ciebie…. (SŁOŃCE)

3. Jak nazywasz białe piórka,

Które zimą sypie chmurka? (ŚNIEG)

4. Jak się nazywa mgła zamarznięta,

Co świat w biel stroi, niczym od święta? (SZRON)

5.W czasie burzy spadł,

Wielkości grochu, lodowy… (GRAD)

6. Zimą mroźnym chłodem dmucha,

Tańczy, hula w zawieruchach.

Jesienią liście z drzew poobrywa,

Śmiecie wymiecie… Jak się nazywa? (WIATR)