ul. Mazowiecka 7 | kontakt@pm10.ostroleka.edu.pl | 29 764 48 53

LUBIĘ CZYTAĆ – BIBLIOTEKA

Zestaw ćwiczeń ruchowych – rozwijanie koordynacji , równowagi, orientacji wzrokowo – ruchowej: „Tajemnicza książka”, „W księgarni”, „Bajkowy przyjaciel”, „Baba Jaga patrzy”.

Tajemnicza książka– każdy uczestnik zabawy otrzymuje książkę, którą kładzie na głowę i stara się utrzymać ją w tej pozycji, podczas gdy rodzic wydaje kolejno polecenia: obracamy się, tańczymy, chodzimy bokiem, kucamy itp.

W księgarni – dzieci zajmują dowolne miejsca na sali. Leżą na bokach z podkurczonymi nogami. Na hasło: Książki się otwierają przechodzą do leżenia na wznak, wyciągają na boki wyprostowane ręce i nogi. Na hasło: Książki się zamykają powracają do pozycji wyjściowej. Na hasło: Książki stoją na półce przechodzą do stania na baczność.

Bajkowy przyjaciel– dzieci tworzą pary. Przechodzą do leżenia na plecach. Dotykają się stopami w taki sposób, aby nogi zgięte w kolanach tworzyły w powietrzu kąt prosty. ,,Siłują się” stopami, próbując wyprostować nogi.

Baba Jaga patrzy– jedna osoba jest Babą Jagą, druga stoi w wyznaczonym miejscu (np. na linii). Baba Jaga jest odwrócona tyłem, zakrywa oczy rękami i powtarza słowa: ,,Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy”. W tym czasie dzieci biegną w jej stronę. Baba Jaga po tych słowach odwraca się. Dzieci muszą wtedy zatrzymać się w miejscu, do którego dobiegły, i nie poruszać się. Baba Jaga chodzi i patrzy, czy nikt się nie porusza (może też rozśmieszać nieruchomo stojące dzieci). Ten, kto się poruszy, idzie na początek (za linię), a reszta pozostaje na swoim miejscu. Baba Jaga ponownie wypowiada formułkę. Ten, kto pierwszy dobiegnie do Baby Jagi, wygrywa.

„Dbamy o książki” – rozmowa tematyczna z dziećmi. Rozwijanie zainteresowania książkami. Wysłuchanie wiersza M. Przewoźniaka „ Kłopoty w bibliotece”.

„KŁOPOTY W BIBLIOTECE”

Książkom w pewnej bibliotece
Miało się tak dalece,
Że ni z tego, ni z owego                                                                
Zaczęły grać w chowanego.
„Calineczka” się schowała
Za ogromny Atlas Ryb.
Szukała Krasnala Hałabałę,
Gdzie się przed nim Plastuś skrył.
Tak się wszystkie wymieszały,
Że ta pani w bluzce w prążki
Chodzi tutaj już dzień cały,
Nie znajdując żadnej książki.

W bibliotece możemy wypożyczać książeczki, oraz odbywają się ciekawe zajęcia biblioteczne. Pani pracująca w bibliotece to BIBLIOTEKARKA, a osoby czytające książeczki to CZYTELNICY. Pamiętajcie, że każdą książeczkę trzeba SZANOWAĆ!!!

Lubię tworzyć – Wesołe zakładki.