MOI RODZICE

Temat tygodnia: ,,Święto mamy i taty”- propozycje ćwiczeń i zabaw edukacyjnych dla  dzieci z grupy Krasnale.

„Moi rodzice” – dostrzeganie roli taty i mamy w życiu dziecka, doskonalenie poprawnego wypowiadania się pod względem gramatycznym.

Rodzic rozkłada pośrodku arkusz papieru, na którym naklejone są postaci mamy i taty. Informuje dzieci: To mama i tata, a następnie prezentuje napisy do globalnego czytania MAMA, TATA. Po tymże wstępie, rodzic inicjuje dyskusję na temat: Czy to dobrze, że mamy rodziców? Czy rodzice są nam w życiu potrzebni?

Ja i moja rodzina. Co do kogo należy?

Ta zabawa może przysporzyć wiele śmiechu. To cenne doświadczenie uświadomić sobie co do kogo należy w domu. Czas odciąć się od stereotypu gotującej i sprzątającej mamy oraz taty, który naprawia wszystko co się zepsuje.

Czego potrzeba?

• karta mamy i taty dla każdego dziecka;
  • ilustracje czynności w dwóch kopiach, dla każdego dziecka;
  • nożyczki i kleje.

Będzie wystarczające wydrukować je po 2 na jednej stronie, w formacie A5.

Zadaniem dzieci jest przyporządkować symboliczne ikony czynności do osób, które są za nie odpowiedzialne.

tata

mama

kto,co robi czynności

Czy pamiętacie nasza piosenkę o rodzinie:

Rodzinka na 102

sł. Jacek Hilchen, muz. Ewa Jakubowska

Babcia, dziadek, mama, tata, siostra oraz ja!

Babcia opowiada bajki,

dziadek dym wypuszcza z fajki,

mama obiad nam gotuje,

tata meble reperuje.

Siostra na pianinie gra,

czasem mnie też pograć da.

A poza tym mam dwa psy.

A co w domu robisz ty?

Moja babcia i mój dziadek,

moja mama i mój tata,