Mój Dzień Dziecka

Witajcie Słoneczka! 🙂

Zabawa ruchowa “Wyścigi w workach”. Rodzic z dzieckiem trzymają po jednym worku płociennym lub foliowym. Zakładają worki na nogi, po wyznaczeniu startu i mety. Na sygnał skaczą w workach, próbują jak najszybciej dostać się do mety.

„Dzieci w trudnej sytuacji” – rozmowa o dzieciach na świecie będących w trudnej sytuacji, uwrażliwienie na losy innych. Rodzic pokazuje zdjęcia smutnego i uśmiechniętego dziecka. R. pyta: Dlaczego nie wszystkie dzieci na świecie są szczęśliwe w Dniu Dziecka? Co może powodować taki stan? Rozmowa o dzieciach samotnych, biednych, głodnych, w trudnej sytuacji życiowej, pracujących itp. oraz o tym, jak możemy ich wspierać np. zbiórki charytatywne materialne lub pieniężne.

Zabawa matematyczna z cukierkami typu M&Ms lub Skittles. – wysypujemy na stolik cukierki. Dzielimy je na dwa zbiory, w każdym różna ilość cukierków, nie więcej niż 10. Zadaniem dziecka jest policzyć, ile cukierków jest w każdym zbiorze, w którym zbiorze jest więcej, a w którym mniej. Później układamy je w lini, tworząc wzór kolorystyczny składający się z dwóch lub trzech kolorów. Zadaniem dziecka jest dodawać do szeregu cukierki odpowiedniego koloru, zgodnie z rytmem kolorystycznym . W nagrodę, po zabawie dziecko może zjeść cukierki.

Dzień Dziecka na świecie” – omówienie sposobów obchodzenia Dnia Dziecka na świecie. Rodzic daje dziecku napisy FRANCJA I WŁOCHY, POLSKA, TURCJA, MEKSYK i daty 1 czerwca, 6 stycznia, 23 kwietnia, 20 kwietnia. Po odczytaniu przez rodzica poniższych informacji dzieci wybierają odpowiedni podpis i datę.

Polska, 1 czerwca – bardzo często lekcje i zajęcia są odwołane, w placówkach organizuje się pikniki i festyny, dzieci dostają drobne prezenty i łakocie

Turcja, 23 kwietnia – Dzień Dziecka przypada tu tego samego dnia co Święto Niepodległości. W tym dniu dzieci odbywają wycieczki do tureckiego parlamentu

Francja i Włochy, 6 stycznia – święto rodzinne, wspólna kolacja z rodziną, spożywanie ciasta z wróżbą. Dzieci otrzymują koronę króla i królowej.

Meksyk, 20 kwietnia – Dzień Małych Mułów obchodzony podczas Bożego Ciała. Dzieci biorą udział w procesji, w festynach, rozbijają piniatę – kulę wypełnioną słodyczami i zabawkami.

Nauczycielki grupy: Marta, Ewa