Muzyka Relakscyjna

Dzień Dobry Słoneczka!

Witamy Was cieplutko zapraszamy do wspólnej zabawy z tematem “muzyka relaksacyjna”.

1. Muzyka relaksacyjna -Rodzic tłumaczy dziecku, że jednym z rodzajów muzyki jest relaksacyjna. Jest ona spokojna, wyciszająca, ma za zadanie uspokoić i zrelaksować osobę słuchającą. Często słuchamy jej do snu. Następnie rodzic puszcza utwór prezentujący taki rodzaj muzyki.

3. „Namalujmy muzykę!” – malowanie dziesięcioma palcami do wybranego rodzaju muzyki. Rodzic rozkłada na podłodze duży arkusz papieru (co najmniej A3) dla dziecka. Dzieci swobodnie malują farbami, wykorzystując wszystkie palce i całe dłonie – ilustrują muzykę w czasie jej słuchania. Można wykonać ćwiczenie na kilku kartkach z różnymi rodzajami muzyki: od heavy metalu po relaksacyjną, na końcu porównujemy z dzieckiem różnicę w ekspresji i kolorze podczas różnych utworów. Rodzic zadaje dzieciom pytania: Czym różnią się te prace? Które są spokojne, a które nie? Czy łatwo rozpoznać, które były malowane, podczas którego utworu? Dlaczego?

4. “Po co nam muzyka?” – burza mózgów. Pytamy dzieci, po co ludzie tworzą i słuchają muzyki. Rodzic może wspierać dziecko swoimi przykładami.

5. Wprowadzenie litery H: Pokazujemy dziecku planszę z obrazkami ilustrującymi przedmioty na literę H. Dziecko odgaduje ich nazwy, dzieli nazwy na sylaby, określa ilość sylab w wyrazie. Następnie pokazujemy wygląd litery drukowanej i pisanej. Najpierw Rodzic wodzi palcem po literze na planszy, żeby dziecko widziało, od której strony zaczynamy pisanie litery. Następnie dziecko wodzi palcem po literach pisanych i drukowanych.

Zabawa motoryczna z literką H: Rodzic tnie kilka kawałków sznurka/włóczki. Dziecko z tych fragmentów układa na stole/podłodze literę H , h. Można ćwiczenie wykonać też w większej wersji np przy użyciu kilku skakanek.

Karta Pracy nr 4 ćwiczenie 17a, 17b

Praca w wyprawce nr 20a