ul. Mazowiecka 7 | kontakt@pm10.ostroleka.edu.pl | 29 764 48 53

PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA

Witam serdecznie. W tym tygodniu krąg tematyczny Wakacje

Dzisiaj utrwalimy sobie informacje o najdłuższej rzece Polski, znajomości nazwy kraju i jego stolicy.

 „Wisła” – wprowadzenie do tematu zajęć zagadką –rodzic czyta zagadkę, a dziecko odgadują.

„W górach ma swe źródło,
skąd właśnie wytrysła,
a płynie do morza,
nasza rzeka …  „

Następnie rodzic pyta dziecko: „Co to jest rzeka?”. Po wysłuchaniu odpowiedzi dziecka podsumowuje/informuje, że rzeka to płynąca woda. Jej początek stanowi źródło, czyli miejsce, w którym woda w naturalny sposób wypływa spod ziemi. Źródła najczęściej wypływają w górach lub na wyżynach. Każda rzeka ma dwa brzegi: prawy i lewy, a miejsce, które zajmuje woda nazywa się koryto. Kolejno rodzic pokazuje mapę Polski i prosi dziecko o wskazanie rzeki Wisły oraz stolicy Polski – Warszawy.

Płynie Wisła, płynie – słuchanie fragmentu wiersza Cz. Janczarskiego. Rozwijanie wiedzy o Polsce.

Rodzic kolejno czyta o poszczególnych miejscach w Polsce. Dziecko śledzi zdjęcia i stara się odgadnąć, o której ilustracji jest mowa.

 

  •          Na Baraniej Górze srebrne źródło błyska. Dwie Wisełki pluszczą. Powstała z nich Wisła.  ( Zdjęcie gór: Barania Góra – szczyt górski w Beskidzie Śląskim gdzie swój bieg rozpoczyna rzeka Wisła )
  •          Płynie do Krakowa przez wioski i miasta. W Krakowie na Rynku dziś lajkonik hasa.  ( Zdjęcie KrakowaZamek Królewski na Wawelu, gdzie mieszkali przez wiele lat królowie polscy )
  •          Trzeba minąć most w Puławach, cel podróży to Warszawa. Śmiało naprzód żeglujemy, powita nas gród Syreny. ( Zdjęcie Warszawy – Pomnik Syreny – symbol Warszawy, stolicy Polski )
  •          Leć rybitwo, nad żaglami, Wędruj Wisłą razem z nami. Dam okruchy ci z piernika w starym grodzie Kopernika. ( Zdjęcie Torunia– Pomnik Mikołaja Kopernika – słynnego polskiego astronoma, który urodził się w Toruniu )
  •          Żaglóweczka sunie lekko. Spójrz, już morze niedaleko. Słona fala zmywa plażę i muszelki niesie w darze. ( Zdjęcia Gdańska – Fontanna Neptuna – króla mórz umiejscowiona w reprezentacyjnej części Gdańska – miasta, w którym Wisła wpływa do Morza Bałtyckiego )

„Płynie rzeczka” – opowieść ruchowa – dziecko kuca na dywanie i zamienia się w wodę w rzece. Rodzic opowiada, a dziecko wykonują poszczególne czynności.

W pięknych górach wytryska woda ze źródełka. Powoli podnosi się do góry i płynie przed siebie. Czasem płynie wolniej jakby poruszała się jak żółw, a czasem dość szybko niemal jakby była gepardem. W niektórych miejscach płynie bardziej na prawą stronę, w innych na lewą i znów na prawą. Gdy pada silny deszcz jest wzburzona i płynie z dużą prędkościom. I w końcu wpada do morza, gdzie łączy się z innymi wodami i spokojnie faluje i szumi.