ul. Mazowiecka 7 | kontakt@pm10.ostroleka.edu.pl | 29 764 48 53

Poszukiwanie wiosny

Wystarczy trochę miejsca na parapecie w kuchni. Nie musisz od razu kupować ziemi i doniczek. Na początku możesz pokazać dziecku co dzieje się z ziarenkiem jeśli damy mu wodę i światło. Wystarczy słoik, kawałek gazy, woda i ziarenko fasoli. 
To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla najmłodszych. Dla małego dziecka ciekawym doświadczeniem jest zobaczenie jak na jego oczach z nasionka powstaje roślinka. Powinno to zaowocować chęcią dalszego zgłębiania tajników przyrody. 

Rośliny nadające się do uprawiania w ogródku na parapecie, co ważne dziecko nie będzie musiało długo czekać na efekty.
Fasolka
Do słoika wlewamy wodę, tak żeby został centymetr do powierzchni naczynia, przykrywamy słoik gazą, którą mocujemy gumką, na to kładziemy fasolkę. I czekamy aż zacznie się coś dziać. 
Podchodź z dzieckiem do fasolki co dwa dni  i sprawdzajcie czy ziarenko już napęczniało, czy pękło, czy już wychodzi z niego kiełek. 
Szczypiorek
Kładziemy cebulkę w małej ilości wody w naczyniu. Szczypiorek wyrośnie błyskawicznie i maluch będzie mógł cieszyć się zbiorami już po dwóch dniach. Możecie przygotować wspólnie twarożek ze szczypiorkiem na śniadanie.
Rzeżucha
Daje dużo możliwości, można nadać jej różne kształty. 
– Wybierz z dzieckiem starą zabawkę, może to być plastikowy konik, autko, foremka do piasku o ładnym kształcie. Obłóżcie zabawkę watą. Pozwól dziecku działać. Niech robi jak najwięcej samo. Zwilżcie wodą watę, może być pod kranem lub zraszaczem. Obsiejcie wasz kształt nasionkami i podlejcie. Za dwa dni rzeżucha wykiełkuje. Pozwól maluszkowi zrywać listki, wąchać i próbować. 
– Ulepcie kulę z plasteliny, przyklejcie oczka z guziczków albo koralików, zróbcie buzię ze sznurka albo włóczki. Obłóżcie kulę watą i zasiejcie owies na czubku głowy waszego owsianego ludka. Po dwóch, trzech dniach ludkowi urosną włosy. Dziecko przy pomocy kogoś dorosłego może je  obciąć, formując nową fryzurę.
Owies 
Do doniczki z ziemią wsyp razem z dzieckiem nasiona owsa i przykrycie je cienką warstwą ziemi. Nie wkładaj nasion zbyt głęboko. Podlewajcie i obserwujcie. Owies wyrośnie bardzo szybko, po około dwóch dniach od zasiania. 
Pobierz