Przyjście wiosny

Witam Biedronki i wszystkich, którzy są teraz z nami. Dzisiaj pobawimy się z wierszem Jana Brzechwy pt. ,Przyjście wiosny’. Dzieci, bardzo proszę usiądźcie wygodnie i posłuchajcie uważnie, jak Rodzice przeczytają Wam wiersz.

Przyjście wiosny„ Jan Brzechwa

Naplotkowała sosna,
że już się zbliża wiosna.

Kret skrzywił się ponuro:
„Przyjedzie pewnie furą”.

Jeż się najeżył srodze:
„Raczej na hulajnodze”.

Wąż syknął: „Ja nie wierzę.
Przyjedzie na rowerze”.

Kos gwizdnął: „Wiem coś o tym.
Przyleci samolotem”.

„Skąd znowu – rzekła sroka –
Ja jej nie spuszczam z oka
I w zeszłym roku, w maju,
Widziałam ją w tramwaju”.

„Nieprawda! Wiosna zwykle
Przyjeżdża motocyklem!”

„A ja wam to dowiodę,
Że właśnie samochodem”.

„Nieprawda, bo w karecie!”
„W karecie? Cóż pan plecie?
Oświadczyć mogę krótko,
Przypłynie własną łódką”.

(Przerywamy czytanie tekstu)

Kto Waszym zdaniem miał rację: Kret, Jeż, Wąż, Kos, Sroka? A może wiosna pojawia się w inny sposób? (Dzieci odpowiadają na pytanie).

Posłuchajcie, o czym dowiemy się z wiersza. (Czytamy tekst do końca i rozmawiamy z Dzieckiem o jego treści).

A wiosna przyszła pieszo –
Już kwiaty z nią się śpieszą,
Już trawy przed nią rosną
I szumią: „Witaj wiosno!”.

Jak się okazuje, to o czym rozmawiali bohaterowie wiersza nie było prawdą, było plotką. Rodzice na pewno wytłumaczę Wam, co to jest „plotka” i dlaczego plotkowanie jest złe (wg – Wielki słownik ortograficzny PWN: Plotka – niesprawdzona lub kłamliwa wiadomość powtarzana z ust do ust, najczęściej szkodząca czyjejś opinii. Przekazujemy informację w sposób zrozumiały dla dziecka).

Jeżeli mamy ochotę jeszcze się bawić, to możemy „potańczyć” z chustkami słuchając utworu Antonio Vivaldiego pt. „Wiosna” https://youtu.be/Z_tk-AhlA1o(Będą potrzebne cienkie, kolorowe chustki albo np. wstążki, skrawki materiału itp).

Możemy też pokolorować obrazek wiosny.

Miłej zabawy.

Powodzenia B. Ż.