Wielkanoc-radosne święta.

Zapraszam Rodziców do przeczytania wiersza ,,Już niedługo Wielkanoc”, a dzieci do jego wysłuchanie:

,,Już niedługo Wielkanoc”

Wiosna w pełnej krasie, ciepło, jasno wszędzie,

już niedługo w każdym domu świętowanie będzie.

Rzeżucha wyrośnie i zakwitną bazie,

już niedługo będą święta, czekamy na razie.

Przykica zajączek, zabeczy baranek,

kurczaki przyniosą kosz pełen pisanek.

Zrobimy święconkę w tym właśnie koszyku

i do niego powkładamy pyszności bez liku.

Ale nim nadejdzie ta Wielkanoc wreszcie,

palmy piękne, kolorowe trzeba zrobić jeszcze:

gałązki i bazie, kwiatki bibułowe,

związać mocno i przyczepić wstążki kolorowe.

Dominika Góra

Dzieci odpowiadają na pytania:

Jak ludzie przygotowują się do Świąt Wielkanocnych?

Czym dekorują swoje mieszkania?

Co zanosi się w koszyczku do święcenia?

Jakie znacie zwierzęta związane z tymi świętami?

Jak można udekorować jajka?

Co to jest palma wielkanocna?

ŁĄCZKA Z RZEŻUSZKI – PRACE OGRODNICZE

Nasiona rzeżuchy do wykiełkowania potrzebują zaledwie 5–6 dni. A więc do dzieła:

1.Przygotuj pojemnik do uprawy – powinien być duży i płaski. Wystarczy talerzyk, czy płytka salaterka, a nawet pokrywka od słoika. Oczywiście naczynie powinno być czyste.

2. Przygotuj podłoże – dno naczynia wyłóż watą. Delikatnie je zwilż – podłoże powinno być wilgotne, a nie ociekać wodą.

3. Wysiej nasiona – nasiona rzeżuchy wysiewa się gęsto – ale uważaj, by jedno nie wchodziło na drugie – bo te spod spodu nie wzejdą. Rozsyp je równomiernie, tak aby nie było widać białych prześwitów. Spryskaj je – przylgną do waty.

4. Znajdź dla nich miejsce – naczynie postaw w ciepłym i nasłonecznionym miejscu – może to być parapet.56. Pielęgnuj – codziennie zwilżaj nasiona spryskiwaczem i pilnuj, by podłoże było cały czas lekko wilgotne. Ale nie doprowadź do tego, aby woda stała w pojemniku, bo kiełkujące nasiona zgniją. Uważaj też, by nie przesuszyć nasion, bo rzeżucha nie wzejdzie.

5. Przyspiesz kiełkowanie – jeśli chcesz, by rzeżucha szybciej wzeszła, to przykryj naczynie folią. Porób w niej dziurki tak, aby nadmiar wilgoci mógł swobodnie odparowywać. Jednak przyspieszając w ten sposób kiełkowanie, musisz uważać na to, by nasiona nie spleśniały. Dlatego nie zapomnij o tych otworach i doglądaj kiełkujące roślinki.

Po 2–3 dniach powinny pojawić się kiełki. Po 5–6 rzeżuchowca łączka.

Gdy kiełki urosną na 4–5 cm możesz je ścinać i jeść.

Zapraszamy do rodzinnego obejrzenia filmiku z cyklu domowe przedszkola pt: ,,Świąteczne zwyczaje -Wielkanoc”.