Zaproszenie do udziału w bezpłatnej, cyklicznej akcji profilaktyki stomatologicznej

Dentistclinic PROFILAKTYKI STOMATOLOGICZNE

22 – 23 KWIETNIA 2024 GODZINA 9:00 GABINET REWALIDACJI  W NASZYM PRZEDSZKOLU.

Nasze przedszkole bierze udział w akcji, której celem jest profilaktyka stomatologiczna wśród dzieci. Świadczenie będzie obejmowało badanie stomatologiczne uzębienia
dziecka oraz zabieg lakierowania zębów. Każde dziecko po zbadaniu przez lekarza dentystę otrzyma informację o potrzebach leczniczych i zalecenia. Następnie dziecko może zapisać się
na leczenie u lekarza wykonującego badanie. Skorzystanie z badania w ramach programu profilaktycznego skraca czas oczekiwania na wizytę. Warunkiem otrzymania świadczenia profilaktycznego w ramach NFZ jest podpisana zgoda z numerem PESEL.

BADANIA STOMATOLOGICZNE ODBĘDĄ SIĘ DNIA 22  i 23 KWIETNIA 2024 O GODZINIE 9:00 W GABINECIE REWALIDACJI  NASZEGO PRZEDSZKOLA.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Próchnica jest bakteryjną chorobą zakaźną, tkanek twardych zębów.
Podobnie jak inne choroby próchnica nieleczona może wywołać szereg powikłań takich jak:

• sepsa
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
  • cukrzyca
  • u kobiet w ciąży, może zwiększać ryzyko niskiej wagi urodzeniowej dziecka
  • problemy ze stawami
  • zapalenie zatok
  • wzrost ryzyka choroby wrzodowej żołądka
  • choroby serca
  • zapalenie migdałków i gardła
  • parodontoza
  • choroby nerek
  • nieświeży oddech
  • depresja, obniżenie samooceny i pewności siebie

WAŻNE

• Próchnica tak jak inne choroby np. cukrzyca czy nadciśnienie wymaga profilaktyki i leczenia.
  • Rodzice powinni mieć świadomość, że zęby mleczne nie powinny się psuć, a jeśli już do ubytków próchnicowych doszło powinny zostać wyleczone.
  • Próchnica z zębów mlecznych łatwo przenosi się na świeżo wyrznięte zęby stałe.

HIGIENA

• Do 8 roku życia rodzice powinni szczotkować zęby dziecka jednocześnie ucząc je przeprowadzania tego zabiegu samodzielnie.
  • Szczotkowanie powinno odbywać się 2 razy dziennie po śniadaniu i po kolacji, ze szczególnym naciskiem na szczotkowanie wieczorne.
  • Podczas snu spada ilość wydzielanej śliny, która ma znaczenie ochronne dla zębów.
  • Po wieczornym szczotkowaniu dziecko nie powinno nic jeść ani pić z wyjątkiem wody.
  • Należy zawsze używać pasty z fluorem w stężeniu i ilości dostosowanej do wieku dziecka.
  • Pierwszą wizytę u stomatologa warto odbyć nim dziecko skończy pierwszy rok życia.

CO ZROBIĆ, KIEDY PRÓCHNICA JUŻ SIĘ POJAWIŁA?

Przede wszystkim niezwłoczna wizyta u stomatologa. Nie czekajmy jednak na pojawienie się widocznych ubytków. Bardzo często pierwsze ubytki pojawiają się w miejscach niewidocznych dla rodzica dlatego ważne jest regularne odwiedzanie gabinetu. U dzieci z pierwszymi oznakami próchnicy lekarz może zalecić dodatkowe preparaty do stosowania w domu. Takim preparatem jest np.
ToothMousse. Jest on dostępny bez recepty, pomaga w remineralizacji początkowych zmian próchnicowych i zapobieganiu powstawania nowych ubytków. Nie powinien być używany u dzieci z alergią na białko mleka krowiego.

SKORZYSTAJ Z AKCJI PROFILAKTYCZNEJ!